Målet är att ge dig som förarprövare möjligheter att fortsätta utvecklas i din yrkesroll och bygga vidare på en gemensam förståelse för uppdraget tillsammans med kollegor. Vi arbetar med konkreta fall och teoretiska uppgifter i process för att tillsammans utveckla beprövade och nya sätt att arbeta på, utifrån nationella krav och lokala förutsättningar.
Fortbildningen vänder sig till dig som idag är förarprövare inom skolan och ska genomgå fortbildning vartannat år.
Att du är godkänd förarprövare inom skola gymnasieskolan och KOMVUX
Innehållet i fortbildningen kommer att fokusera på vad som bedöms och hur bedömningarna kan gå till. Vi är övertygade om att mixen mellan praktiska provsituationer med elever och analys av resultat skapar ett konkret och ett intressant innehåll.
Självklart utgår vi också ifrån de krav på innehåll som en fortbildning av förarprövare ska innehålla och som framgår av TSFS 2012:61.
Teori: Föreläsning om aktuell lagstiftning och relevanta föreskrifter kommer att varvas med grupparbete och reflektion.
Praktik: Autentiska case och praktiska körbedömningar med elever i fordonen konkretiserar bedömningarna.
Lärare och föreläsare på kursen är:
Johan Ekblad, SYAB, arbetat som förarprövare och är bl a lärare på SYAB Trafiklärarutbildning inom pedagogik, trafikpsykologi och coaching
Kalmar
Måndag - torsdag, 2017-10-23 - 2017-10-26
08:00 - 17:00 varje dag under utbildningen
Om du vill komma redan på söndagen ordnar vi detta, meddela oss i bokningen.
Johan Ekblad
- Mobil: 070-295 65 65
- johan.ekblad@syab.se
Mathias Linde
- Mobil: 070-243 96 46
- mathias.linde@syab.se
Kurskostnaden inkluderar boende med helpension i enkelrum på Kalmarsund Hotell.
Frukost på hotellet, lunch och fika på SYAB samt kvällsmat på hotellet.
Pris: 15.700 kr + moms.
Kurskostnaden inkluderar lunch och fika på SYAB
Pris: 12 700 kr + moms
Vill du komma på söndagen (dagen innan kursstart) innan så ordnar vi boende inklusive kvällsmat för 1 190 kr + moms.
För frågor och bokning ring: 0480 - 137 40